آلومینایز و انواع فرایند های ایجاد آن

چرا پوشش های آلومینایز

از پوشش های آلومینایز به­‌خاطر ویژگی های مطلوبی همچون مقاومت در برابرخوردگی و مقاومت حرارتی بالا، برای کاربردهای گوناگون استفاده می شود. پوشش آلومینایز کاربرد هایی مانند اگزوز خودرو، خشک کن‌­ها، سپرهای حرارتی، کوره­‌های صنعتی و بخاری‌ها دارد. پوشش های آلومینایز به روش­‌های مختلفی از جمله روش غوطه­‌وری گرم، پاشش حرارتی، فاز گازی و آبکاری الکتریکی قابل ایجاد هستند.

روش های مختلف ایجاد پوشش های آلومینایز

1- غوطه­‌وری گرم

در این روش با غوطه‌­ور کردن قطعه درون یک مذاب، پوشش با ایجاد پیوند­های متالورژیک بر روی قطعه ایجاد می­شود. این فرایند به دو روش انجام می­‌شود.

الف- غوطه وری گرم در آلیاژ آلومینیوم – سیلیسیم:

این آلیاژ حاوی 5 تا 11 درصد سیلیسم بوده و به منظور  دستیابی به خواص خوردگی و مقاومت در برابر حرارت ایجاد می شود. این فرایند به­ خصوص در پوشش‌­دهی هیترهای آب و شومینه‌­ها انجام می­‌شود. پوشش آلومینایز ایجاد شده با این روش تا دمای 500 درجه سانتی­گراد را بدون تغییر قابل ملاحظه در ماده تحمل می‌­کند.

ب- غوطه وری در آلومینیوم خالص:

پوشش آلومینایزمورد نظر برای مقاومت به خوردگی بر روی کانال­‌های تهویه ساختمانی و قطعات فولادی مربوط به سقف­‌کاری ساختمان ها اعمال می‌شود.

2- پاشش حرارتی

این فرایند شامل پوشش دهی آلومینیوم با خلوص 99.5%  روی سطح آماده­‌سازی شده به وسیله پاشش حرارتی است. این پوشش تا دماهای 950 درجه سانتی گراد را تحمل می کند.  برای مقاومت به خوردگی در دما­های بالا در کاربرد هایی مانند دودکش کارخانه­‌های سیمان، صنایع پتروشیمی، لوله های بویلر و شرایط دریایی استفاده می­‌شود. این پوشش قابل ایجاد در محل بوده و محدودیت اندازه قطعه در مورد آن مطرح نیست و امکان اعمال رنگ روی آن به­‌راحتی وجود دارد.

3- فاز گازی

این روش با نام پک سمنتاسیون، روش اصلی در بسیاری از صنایع به منظور اعمال پوشش نفوذی آلومینیم است. این روش بر اساس اعمال آلومینیوم از هالید­های آلومینیوم (به خصوص AlCl3) است که با استفاده از ترکیب پودر حاوی آلومینیوم (مانند CrAl) و یک فعال‌ساز هالیدی (مانند NH4Cl)  و یک گاز فیلر خنثی( به منظور جلوگیری از سینتر شدن ذرات) صورت می‌­پذیرد. در دما‌های بالا ( بین 650 تا 1000 درجه سانتی گراد) یک واکنش باعث ایجاد هالید‌های فعال غنی از آلومینیوم می‌شود که در نهایت نفوذ آلومینیم در سطح را درپی خواهد داشت.

4- آبکاری الکتریکی

پوشش های آلومینیم ­می‌­توانند از محلول های ارگانیک به روش آبکاری الکتریکی بر روی زیرلایه اعمال شوند. محلول های کلرید آلومینیم، بنزوئیل کلرید، نیتروبنزن و فرم‌آمید می‌­توانند مورد استفاده قرار بگیرند. شدت جریانی معادل 3.2 تا 3.2 کیلوآمپر بر مترمربع مورد نیاز است.۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید