آماده‌سازی سطح قبل از اعمال لایه محافظ (1)

آماده‌سازی سطح قبل از اعمال لایه محافظ  (1)

آماده ­سازی سطح، همان‌گونه که از اسم آن پیدا است به معنی آماده کردن سطح (فلز) برای اعمال پوشش (رنگ) است. در گذشته، عمل آماده ‌سازی سطح اهمیت زیادی نداشته است؛ چون رنگ‌ های آلکیدی به عنوان پرمصرف‌ترین رنگ ‌ها، می ‌توانستند با جای دادن آلودگی‌ها در خود، مانع از فعالیت آن‌ها شوند و چسبندگی مناسب به سطح را داشته باشند. اکنون با پیشرفت و توسعه صنعت رنگ ‌سازی، رنگ ‌هایی تولید می‌ شوند که نمی ‌توانند آلودگی ‌های سطح را در خود جای دهند و به همین دلیل نیاز به آماده ‌سازی مناسب دارند و اگر سطح آماده ‌سازی مناسب نداشته باشد؛ رنگ ‌ها چسبندگی بسیار کمی به سطح خواهند داشت.

بنابراین در زمان استفاده از این نوع رنگ‌ها، انجام عملیات آماده‌سازی سطح الزامی است.

آلودگی زدایی از سطح بدنه کشی
آلودگی زدایی از سطح بدنه کشی

شکل1. آلودگی زدایی از سطح بدنه کشی

آماده ‌سازی بر روی سطوح

آماده ‌سازی بر روی سطوح مختلفی نظیر فولاد، بتن، آلومینیوم، روی، مس و فلزات رنگین دیگر، فولاد ضدزنگ، چوب و پلاستیک انجام می ‌شود. پرمصرف‌ترین ماده در صنعت فولاد است و به همین علت بیشتر روی این ماده، آماده ‌سازی بررسی شده است.

آماده‌ سازی سطح روش ‌های گوناگونی دارد که از حالت‌ های بسیار ساده تا پیچیده را شامل می‌ شود. آماده‌ سازی می ‌تواند شامل تمیزکاری یا زبر سازی باشد و یا هر دو عامل (تمیزکاری و زبر سازی) را هم‌ زمان شامل شود. بعضی از روش‌ های آماده‌ سازی فقط باعث تمیزی سطح می ‌شود (پاشش آب، شستشو با حلال) و بعضی از روش ‌ها باعث می‌شود که سطح فقط زبر شود(سنباده زدن، استفاده از خراشنده، استفاده از ابزارهای مکانیکی ضربه ‌ای). با توجه به تحقیقات صورت گرفته، بهترین روش آماده ‌سازی روشی است که هم‌ زمان، سطح را تمیز و زبر می‌ کند (چرخ دوار، پاشش ساینده).

یکی از مهم‌ترین و تأثیر گذارترین شاخص ‌ها در اعمال پوشش صحیح، داشتن دانش کامل نسبت به ماهیت سطح، اکسیدها و آلاینده ‌ها، جنس فلز پایه و ملزومات مورد نیاز پوشش بعدی است. به عنوان مثال: در فرایند گالوانیزه گرم نیازی به زبری سطح نبوده ولی در صورت وجود اکسیدها و لایه ‌های اکسیدی نوردی فلز روی، چسبندگی خود را از دست می ‌دهد. بر این اساس ضروری است روش آماده ‌سازی به‌درستی انتخاب گردد.

 

در راستای انجام صحیح تمیزکاری سطوح چند فاکتور مهم و اساسی را می ‌باید مدنظر قرار داد، که در اثر عدم رعایت هریک از آن‌ها فرایند بازسازی و حفاظت سطح ناقص مانده و تجهیز در نهایت دچار آسیب خواهد شد. این فاکتورها بر اساس مهندسی سطوح به قرار زیر است:

  • ماهیت ماده آلاینده که باید حذف گردد:

به عنوان مثال وقتی صحبت از حذف دوده و رسوب تشکیل شده بر روی سطوح خارجی تیوپ ‌های دیگ بخار دیواره آبی (Fire Side) در میان باشد. قرار بر حذف ترکیبات متغیر و فعال با ماهیت سمی بوده و فقط رسوب است که می ‌بایست برداشته شود و باید از بروز آسیب به سطح قطعه جلوگیری شود. درحالی‌که وقتی آماده ‌سازی فلز خام جهت اعمال رنگ مطرح باشد، حذف اکسیدهای نوردی، ایجاد زبری و براقیت فلزی بایستی صورت گیرد.۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید