آندایزینگ آلومینیوم

آندایزینگ آلومینیوم

آلومینیوم فلزی سبک و با رنگ سفید متمایل به آبی است. قابلیت چشمگیر آلومینیوم در هدایت جریان الکتریکی، درخشندگی و استحکام در مقایسه با فولاد، آن را در ردیف پر مصرف‌­ترین فلزات در زمینه­‌های تزئینی، صنعتی و ساختمانی نموده است. میل ترکیبی شدید آلومینیوم و آلیاژهای آن با اکسیژن باعث می‌­گردد که در شرایط طبیعی لایه بسیار نازکی از اکسید‌آلومینیوم بر سطح قطعات تشکیل شود که خواص مکانیکی مطلوبی را نشان می­‌دهد.

جریان مستقیم برق از محلول الکترولیتی که در آن آلومینیوم آند بوده و کاتد فلز مناسب دیگری می­‌تواند باشد، عبور می کند. در این صورت بر سطح آلومینیوم لایه نازکی از اکسید ایجاد می­‌گردد که ضخامت آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد. یون های مثبت آلومینیوم (کاتیون­‌ها) به سمت کاتد هدایت می­‌شوند. در سطح آند، کاتیون­‌های آلومینیوم با آنیون­‌های اکسیژن ترکیب شده و تشکیل اکسید‌آلومینیوم (Al2O3) را می­‌دهند.

مقداری از یون­‌های آلومینیوم نیز قادر به ترکیب با اکسیژن نبوده و به صورت نامحلول در محلول الکترولیت باقی می‌­مانند. ضخامت لایه اکسیدی آلومینیوم در شرایط معمولی محیطی در مجاورت هوا به ضخامت 0.01 میکرون و به صورت غیر متخلخل است. مزیت و برتری اکسید آلومینیوم ایجاد شده در روش آندایزینگ نسبت به آلومینیوم بدون پوشش، مقاومت بیشتر آن در مقابل خوردگی است.

از جمله مزایای آندایزینگ آلومینیوم و آلیاژهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • افزایش مقاومت در مقابل خوردگی در محیط‌های خورنده و حاوی نمک­‌ها.
  • افزایش قدرت چسبندگی رنگ­‌ها به لایه‌­ی اکسیدی تشکیل شده.
  • تخلل موجود در لایه اکسیدی-آندی باعث افزایش قابلیت آبکاری قطعات آلومینیومی می­‌شود و می‌­تواند به عنوان مرحله­‌ای برای آماده­‌سازی سطحی استفاده شود.
  • اکسید آلومینیوم عایق حرارتی است که کیفیت و کمیت آن به نوع آلیاژ و ضخامت لایه اکسیدی بستگی دارد.
  • وجود حفره­‌ها و تخلخل­‌ها باعث بالا رفتن قدرت مکانیکی صفحات لیتوگراف در نگه‌داری محلول­‌های مربوط به فتوگراف و لیتوگراف می­‌گردد.
  • ورق آندایز شده آلومینیومی پس از رنگ آمیزی با رنگ سیاه می‌­تواند به نحو بسیار مطلوبی جهت جذب حرارت تا حدود 230 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گیرد.
  • لایه اکسیدی تشکیل شده در آندایزینگ دارای سختی بالایی است و مقاومت سایشی مطلوبی دارد از این رو می‌توان از آنها جهت ساخت یاتاقان‌­ها و سایر مواردی که نیاز به مقاومت سایشی دارند، استفاده نمود.
  • پوشش آندایزینگ حاصل از حمام اسید کرومیک می‌­تواند به عنوان یک عامل بازرسی جهت کشف و بررسی درزهای سطحی موجود بر روی ورق یا قطعات آلومینیومی عمل نماید. پس از آندایزینگ قطعات در داخل اسید کرومیک، سریعاً با آب شسته و خشک می­‌شود. اسید کرومیک باقی‌مانده در شکاف درزها و ترک‌­های مویی، پس زده می­‌شود و موقعیت عیوب را از نظر مکانی نشان می­‌دهد.


دیدگاهتان را بنویسید