الکتروپولیش مس

الکتروپولیش مس

الکتروپولیش مس، طلا و قلع اولین فلزاتی بودند که انسان های قدیم از آن استفاده می کردند. مس از ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد شناخته شد و از ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. خصوصیاتی از قبیل شکل پذیری خوب مس به همراه رنگ جذابش و مقاومت به خوردگی باعث استفاده آن در صنایع الکترونیک، اسلحه سازی، جواهرسازی، کشتی سازی، ظروف تزئینی ومصرفی و غیره شده است.

به علاوه، مقاومت خوردگی مناسب و ضریب انتقال حرارت بالای مس باعث شده تا در صنایعی مانند لوله و مخزن سازی و در صنایع غذایی مناسب باشد.

همچنین مس به دلیل رنگ جذابی که دارد در موارد دکوراتیو مانند ساختمان سازی و ساخت ظروف تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد. هرچه خلوص مس بالاتر باشد، نرم تر و در نتیجه شکل پذیری بهتری دارد. این خاصیت باعث شده که مس نسبت به پولیش و سنباده زنی مکانیکی که با فشار بر سطح همراه است، حساسیت بالایی داشته باشد.

 ایجاد براقی و صافی سطح با الکتروپولیش

آلیاژهای مس کمی سختتر از مس خالص هستند اگرچه تمایل به خراش و شکل پذیری در آن ها نیز وجود دارد. به علت ویژگی ذکر شده، الکتروپولیش بهترین گزینه برای ایجاد براقیت و صافی سطح با کنترل میزان باربرداری و ایجاد سطحی عاری از میکروترک ها و عیوب است. همچنین، مانند فولاد و سایر فلزات، الکتروپولیش مس سبب افزایش مقاومت به خوردگی آن می شود. ویژگی های ذکر شده همراه با افزایش مقاومت به خوردگی سبب شده که مس علاوه بر کاربردهای تزئینی در کاربردهای صنعتی نیز یکی از گزینه های مطلوب مهندسین شود.

در انتخاب نوع آلیاژهای مس بایستی به این نکته توجه کرد که آلیاژهای ریختگی مس، به علت تفاوت فازهای گوناگون برای پولیش الکترولیتی مناسب نیستند.

 الکتروپولیش مس مانند الکتروپولیش سایر فلزات در محلول اسیدی انجام شده و با اعمال جریان الکتریکی سطحی صاف، صیقلی و عاری از عیوب ظاهر می شود. نکته حائز اهمیت این است که اصولا ولتاژ کاری برای الکتروپولیش مس نسبت به سایر فلزات کمتر است و به انرژی الکتریکی کمتری نیاز است.دیدگاهتان را بنویسید