الکتروپولیش مناسب ترین روش برای لایه برداری با دقت بالا

الکتروپولیش مناسب ترین روش برای لایه برداری با دقت بالا

در چند سال گذشته، پیشرفت هایی در فناوری الکتروپولیش انجام شده است که اجازه می دهد لایه ای از فلز به طور کنترل شده ای حذف شود. در اجزای پیچیده یا شکننده که دستیابی به اندازه نهایی مشکل یا گران است، الکتروپولیش می تواند یک روش اقتصادی باشد که بسته به جنس و هندسه قطعه، لایه برداری از 10 میکرون تا چند میلی متر هم قابل انجام است.

لوله های الکتروپولیش شده با لایه برداری و ضخامت های مختلف

فرایند لایه برداری قطعات با الکتروپولیش

اندازه دقیق اجزا می تواند در زمینه های زیر از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد:

  • قطعات ساخته شده با اندازه بزرگ در اثر خطا در ماشین کاری و افزایش اندازه ناشی از عملیات حرارتی می توانند با الکتروپولیش به اندازه مطلوب برسند. اگرچه سنگ زنی ثانویه و دیگر فرآیندهای سایشی اغلب برای کاهش اندازه یک قسمت بزرگ استفاده می شوند، اما این فرایندها برای مواردی که میزان لایه برداری کمی مورد نیاز است یا قطعه سختکاری شده باشد، قابل انجام نیست. لایه برداری در الکتروپولیش بدون در نظر گرفتن سختی انجام می شود و هندسه قطعه را حفظ می کند.
  • بسیاری قطعات شکننده ماشین کاری شده به دلیل احتمال آسیب، حضور تنش های سطحی یا آلاینده ها و ابزارهای حساس با دقت ابعادی بالا قابل لایه برداری با روش های سنتی نیستند. فرایند الکتروپولیش یک انتخاب مناسب برای لایه برداری این قطعات است.
  • برخی از قطعات با مواد اولیه گران قیمت ساخته و ماشین کاری می شوند در حالی که با عملیات لایه برداری به روش های سنتی، میزان مواد اولیه دور ریز نسبتاً زیاد است. اما در فرایند الکتروپولیش با لایه برداری خیلی کمتر، هزینه مواد اولیه را تا حد چشم گیری می توان کاهش داد. برای مثال تیتانیوم فلز گران قیمتی بوده و تحت سنگ زنی لایه برداری خیلی زیادی نسبت به الکتروپولیش اتفاق می افتد که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود و عملیات نهایی سازی
    Electropolishing کمک شایانی به کاهش میزان مصرف مواد اولیه می کند.

نمونه افزایش مقاومت به خوردگی

در شکل زیر لوله هایی از جنس فولاد زنگ نزن دیده می شود که ضخامت این لوله ها برای مبدل های حرارتی زیاد بوده و با ماشین کاری به راحتی قابل انجام نیست. از این رو، الکتروپولیش به عنوان فرایندی مناسب جهت کاهش ضخامت لوله انجام می شود تا در کنار افزایش مقاومت به خوردگی ، ضخامت لوله به طور یکنواخت و کنترل شده ای کاهش یابد.

الکتروپولیش
ضخامت و صافی سطح لوله فولاد زنگ نزن قبل و بعد از الکتروپولیش


دیدگاهتان را بنویسید