پوشش رسانه ای دستاورد های تاراپوشش در خبرگزاری ایسنا

پوشش‌های زیست فعال به پوشش‌هایی اطلاق می‌شود که توانایی استخوان‌سازی و تشکیل بافت استخوان دارند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام نانو تاراپوشش، بافت استخوان تشکیل‌شده در این حالت بایستی مشابه بافت استخوان اصلی بدن باشد. همچنین، لازم است تراکم و همبندی مناسب را با بافت اصلی داشته باشد. این پوشش‌ها باید دارای چسبندگی لازم به سلول‌ها باشند و عفونت و سمیتی در بدن ایجاد نکنند.

امروزه پوشش‌های زیست فعال به‌منظور ارتقاء اتصال بیولوژیکی ایمپلنت‌های ارتوپدی به بافت استخوانی مورد توجه هستند. پوشش‌های سرامیکی زیست فعال روی پیچ‌های پدیکل برای بهبود اتصال بیولوژیکی پیچ در مهره‌های ستون فقرات مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

محمدعلی نادری- مدیرعامل شرکت نانو تاراپوشش:

در توضیح این پوشش‌ها گفت: به بیان ساده، با تشکیل بافت استخوان اطراف پیچ‌های پدیکل اتصال مناسبی بین پیچ و مهره‌های ستون فقرات برقرار می‌شود. ازاین‌رو، پیچ‌ها در محل مناسب ثابت می‌شود. این پیچ‌ها علاوه بر خاصیت زیست فعالی باید از استحکام کافی نیز برخوردار باشند. به‌علاوه، استحکام چسبندگی پوشش به زیرلایه بسیار حائز اهمیت بوده و این پوشش‌ها نباید در هنگام جاگذاری در بدن بیمار، از زیر لایه جدا شود.

نادری افزود: پوشش متخلخل استخوان‌ساز TiO۲ به همراه هیدروکسی آپاتیت نانوساختار یک راه‌حل پیشرفته برای فرایند استخوان‌سازی در فصل مشترک ایمپلنت و بافت استخوان در مدت طولانی است. این پوشش‌ها به‌منظور افزایش پایداری ایمپلنت‌ها در طول دوره بهبود، مخصوصاً برای بیماران با تراکم استخوانی کم، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته وی، این تکنولوژی جهت پوشش دهی تیتانیوم و آلیاژهای آن در جایگزین‌های مفصلی، ایمپلنت‌های تروما، ستون فقرات و ایمپلنت‌های دندانی مورد استفاده می‌باشد.

نادری تصریح کرد: در حال حاضر گروه تحقیقاتی بیومواد شرکت نانو تاراپوشش، برای نخستین بار در کشور موفق به ساخت پوشش‌های سرامیکی حاوی هیدروکسی آپاتیت روی آلیاژ تیتانیوم شده است. از این تکنولوژی برای افزایش زیست فعالی پیچ‌های پدیکولار در ستون فقرات بهره گرفته می‌شود.

مدیرعامل شرکت نانو تاراپوشش، اظهار کرد: پوشش نانوساختار هیدروکسی آپاتیت منجر به افزایش خواص بیولوژیکی و زیست فعالی ایمپلنت‌ها می‌شود. پوشش‌های استخوان ساز به روش ®ECC اعمال می‌شوند. این روش در مقایسه با فرآیندهای پاشش حرارتی، رسوب فیزیکی از فاز بخار (PVD)، رسوب‌شیمیایی از فاز بخار (CVD)، پوشش دهی غوطه‌وری و… مزایای بیومکانیکی، بیولوژیکی و بالینی بیشتری دارد.

نادری با بیان اینکه ایمپلنت‌های پوشش داده‌شده به روش ®ECC، پس از جاگذاری در بدن بیمار با تجزیه ترکیبات کلسیم و فسفر، سبب رشد بافت استخوانی در لایه متخلخل TiO۲ خواهد شد، گفت: این امر باعث چسبندگی بافت استخوانی جدید روی سطح ایمپلنت می‌شود. اکنون با بهره‌گیری از روش ®ECC توانایی پوشش دهی انبوه ایمپلنت‌های ستون فقرات و دندانی با خاصیت زیست فعالی گسترش می‌یابد.

وی افزود: با انجام تست‌های مشخصه‌یابی و بررسی رفتارهای ساختاری، بیولوژیکی، خوردگی و زیست سازگاری، این پوشش‌ها برای کاربردهای پزشکی پوشش‌های زیست سازگار تولیدشده و بر اساس استاندارد ۱۰۹۹۳ DIN به تائید رسیده‌اند.

شرکت نانو تاراپوشش با تکیه‌بر دو دهه دانش و تجربه مدیران و کارشناسان خود به‌منظور ارائه خدمات در حوزه وسیعی از تکنیک‌های پوشش دهی و نیز راه‌اندازی خطوط تولید و تأمین مواد اولیه در حال فعالیت است. حوزه فعالیت شرکت، مهندسی سطح، مهندسی پزشکی، متالورژی، نساجی، صنایع نفت و گاز و غیره است. همچنین این شرکت در دوازدهمین جشنواره فناوری نانو در تاریخ‌های ۱۸ الی ۲۱ مهرماه ۱۳۹۸ در سالن خلیج‌فارس – طبقه اول غرفه شماره ۱۳ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

منبع: ایسنادیدگاهتان را بنویسید