تفاوت آندایز سخت و معمولی در چیست؟

تفاوت آندایز سخت و معمولی در چیست؟

در فرایند آندایز درون حمام الکترولیت توسط نیروی الکتریکی، یک لایه اکسیدی از جنس فلز زیر لایه روی آن تشکیل می­شود. فلزاتی مانند تیتانیوم، آلومینیوم، روی، تنگستن قابلیت آندایز دارند.

آندایز معمولی که به آندایز نوع دوم نیز معروف است، ضخامت متوسطی بین 1.8 تا 25 میکرومتر به سطح می­دهد. لایه اکسیدی دارای تخلخل­های منظمی هست که باعث افزایش مقاومت به خوردگی و سختی سطح می­شود.

آندایز سخت که به آن آندایز نوع سوم و یا آندایز مهندسی نیز گفته می­شود در شرایطی تقریبا مشابه با آندایز معمولی به دست می­آید. در واقع آندایز سخت و معمولی هر دو در حمام الکترولیت مشابهی انجام پذیر هستند. البته شرایط اعمالی مانند دانسیته جریان و دما در دو روش تفاوت­هایی دارند. برای مثال، آندایز سخت معمولا در حمام اسیدی و در دمای پایین (نزدیک صفر و زیر صفر) انجام می­شود. همچنین، مقدار دانسیته جریان مورد نیاز برای آندایز سخت معمولا محدوده بالاتری نسبت به آندایز معمولی دارد. به دلیل جریان بیشتری که برای آندایز سخت اعمال می­شود، ضخامت لایه اکسیدی بیشتر از آندایز معمولی بوده و اصولا بیشتر از 25 میکرومتر به دست می­آید. این لایه اکسیدی ضخیم در آندایز سخت سبب افزایش قابل توجه سختی و مقاومت به سایش در نمونه می­شود. همچنین تخلخل­های تشکیل شده دراین روش بی نظم ­تر از آندایز معمولی هستند و از لحاظ ظاهری، آندایز سخت رنگ­های تیره تری به سطح  می­دهد. با توجه به شرایط کاری فرایند آندایزینگ سخت و نوع فلز زیر لایه، می­توان رنگ­های تیره ای مانند سیاه نیز به دست آورد.

تفاوت آندایز سخت و معمولی
تفاوت آندایز سخت و معمولی

 آندایز سخت آلومینیومدیدگاهتان را بنویسید