تفاوت الکتروپولیش و الکتروپلیت در چیست؟

تفاوت الکتروپولیش و الکتروپلیت در چیست؟

هر دو فرایند الکتروپولیش و الکتروپلیت در دسته فرایندهای الکتروشیمیایی قرار گرفته و برای بهبود کیفیت سطح به کار می­روند. لیکن این دو فرایند تفاوت­ های بنیادین بسیاری با یکدیگر دارند اگرچه در بسیاری از موارد هر دو فرایند به صورت تکمیلی در کنار یکدیگر یا جداگانه  به کار می­روند.

الکتروپولیش را می­توان خلاف عمل الکتروپلیت در نظر گرفت. از لحاظ تئوری، الکتروپولیش یک فرایند آندی بوده و با اتصال یک کاتد در مقابل آند (قطعه مورد نظر) و برقراری جریان الکتریکی، موجب می­شود تا باربرداری از سطح آند اتفاق بیافتد. باربرداری سبب صیقلی و یکنواخت شدن سطح مورد نظر می­گردد. به علاوه، در حین الکتروپولیش یک لایه پسیو اکسیدی روی سطح فلز تشکیل می شود که سبب جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی فلز زیرلایه خواهد شد. در شکل یک نمونه از الکتروپولیش فولاد زنگ نزن مشاهده می ­شود.

همانطور که مشخص است سطح دارای براقیت و یکنواختی منحصر به فردی است. بین الکتروپولیش فلزات مختلف، به ترتیب الکتروپولیش فولاد و آلومینیوم کاربردهای گسترده­تری دارند. الکتروپولیش علاوه بر کاربردهای تزئینی، برای ارتقا تمیزی سطح و گاهی افزودن خواص آنتی باکتریال در صنایع پزشکی و غذایی کاربرد دارد. به علاوه در مواردی از الکتروپولیش به عنوان یک فرایند میانی و آماده سازی برای فرایند اصلی استفاده می­شود.

سطح فولاد الکتروپولیش شده

در حالی که الکتروپلیت فرایندی کاملا در مقابل الکتروپولیش به شمار می آید. الکتروپلیت یک واکنش کاتدی بوده و با قرار گرفتن یک آند در مقابل کاتد (قطعه مورد نظر) و به کمک جریان الکتریکی، پوشش آبکاری را روی کاتد می نشاند.

فرایند الکتروپلیت سبب تشکیل پوششی روی قطعه می­شود که با توجه به کیفیت پوشش و زیرلایه اصولا باعث بهبود خواص سطحی مانند خواص خوردگی، مکانیکی و غیره خواهد شد. از الکتروپلیت نیز گاهی برای خواص تزئینی استفاده می­شود. همچنین برای مرحله آماده سازی سطح قبل از رنگ آمیزی یا پوشش ثانویه کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای پوشش به روش الکتروپلیت می­توان به بسته بندی مواد غذایی، کاربردهای الکتریکی (برای مثال افزایش هدایت الکتریکی)، جواهرسازی و غیره اشاره نمود. در شکل 2 نمونه­ای از پوشش روی به روش الکتروپلیت مشاهده می­شود.

به صورت کلی هر دو فرایند الکتروپولیش و الکتروپلیت مزایا و معایب خود را داشته و علاوه بر اینکه گاهی مکمل یکدیگر هستند، هر کدام در کاربرد ویژه­ای می توانند کلید حل مشکل باشند.

سطح قطعه الکتروپلیت شده با روی
سطح قطعه الکتروپلیت شده با رویدیدگاهتان را بنویسید