محدودیت­ های پوشش PEO و راه حل­های آن

محدودیت­ های پوشش PEO و راه حل­ های آن

همان­طور که پیش از این گفته شد، پوشش اکسیداسیون الکترولیتی پلاسمایی یا PEO، پوششی سرامیکی و متخلخل را روی آلیاژهای سبک تشکیل می­دهد. این پوشش با داشتن مقاومت به خوردگی بالا و خواص مناسب تریبولوژیکی به همراه چسبندگی بالا به زیرلایه، از دیگر پوشش­ ها متمایز شده است. لذا این پوشش، کاربردهای فراوانی در زمینه ­ی صنایع خودرو ، دریا، هوافضا، صنایع الکترونیک و حتی الکترواپتیک یافته است. با وجود کاربردها و مزایای فراوان، این پوشش با محدودیت­ هایی در کاربرد همراه است که بسیاری از این محدودیت­ ها با بهینه کردن پارامترها و انجام فرآیند­های اصلاحی مرتفع می­گردد.

محدودیت­ در ارتقاء مقاومت به خوردگی

ترک ها و تخلخل­ های تشکیل شده بر پوشش  اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی روی آلیاژهای مختلف علارغم ایجاد مزایایی نظیر بهبود خواص خنثی کردن تنش­ های باقی­مانده و بهبود قفل مکانیکی مشکلاتی را ایجاد می­نماید. در صورت فراوانی تخلخل­ها منجر به افزایش سطح ویژه­ی موثر در تماس با محیط خورنده می­شود. از طرفی احتمال نفوذ ماده خورنده را به زیرلایه به همراه دارد. در شرایط خوردگی حاد این عوامل منجر به محدودیت­ هایی در بهبود مقاومت به خوردگی می­شود.

به جهت ارتقا مقاومت به خوردگی پوشش PEO، بهینه­ سازی پارامترهای الکتریکی و انتخاب الکترولیت مناسب از جمله مهمترین راه­کارها است که به پشتوانه­ی تجربه و پژوهش ­های آزمایشگاهی دستیابی به آن امکان­ پذیر شده است. به کمک دانش فنی و کنترل پارامترهای فرایند می­توان میزان تخلخل­ ها و اندازه آنها را کاهش داد. از طرفی بهره ­گیری از فناوری نانو و استفاده از نانوذرات ویژه، امکان پرکردن و ایزوله کردن تخلخل­ ها را فراهم می­نماید. پوشش ­های پلیمری و خودترمیم­ شونده و همچنین رنگ­ ها نیز قابل استفاده هستند. از سوی دیگر، به سبب چسبندگی بالای پوشش PEO به زیرلایه، لذا استفاده از پوشش ­های ثانویه، کامپوزیت­ ها و اعمال رنگ­ها بدون نگرانی از تورق میسر شده است.

محدودیت در زیرلایه­ های فولادی

پوشش دهی

اگرچه پوشش PEO ، طیف وسیعی از زیرلایه­­ های صنعتی را پوشش می­دهد، اما برای زیرلایه­ های فولادی چندان مقرون به صرفه نیست. از آنجا که برای ایجاد لایه­ی اکسیدی مناسب طی فرآیند PEO به ایجاد جرقه­ و شرایط پلاسمایی نیازمند است، PEO زیرلایه­ های فولادی به ولتاژ و توان دستگاهی بالا احتیاج دارد. از این رو، پژوهش­ ها و فعالیت­های اندکی در زمینه­ ی فولادها انجام شده است.

محدودیت در پوشش­ دهی در محل (On-Site Coating)

از دیگر مشکلات این پوشش عدم توانایی در پوشش ­دهی زیرلایه­ ها در محل است. این فرآیند پوشش ­دهی، نیازمند تجهیزات ویژه نظیر وان الکترولیت، تجهیزات خنک کننده برای کاهش دما و همچنین تجهیزات الکتریکی مناسب است که امکان پوشش ­دهی در محل را کاهش می­دهد. پوشش­دهی قطعات بسیار بزرگ نیز به مصرف بالای جریان الکتریکی منجر می­شود و لذا امکان پوشش­دهی ورقه­های بزرگ تاکنون میسر نشده است.

با وجود محدودیت­ های ذکر شده، شرکت تاراپوشش با تکیه بر دانش فنی و تجربه بسیار بالا در زمینه این روش، به طراحی دستگاه­ های PEO با ظرفیت الکتریکی بالا و متناسب با نیاز هر قطعه و شرایط آنها دست­ یافته است که قادر به پوشش­دهی بسیاری از قطعات حساس به خوردگی و سایش است. از طرفی بهینه­ سازی پارامترهای پوشش­ و بهره ­گیری از تکنولوژی نانو از دیگر راه­ حل­ هایی است که شرکت تاراپوشش به منظور ارتقا پوشش PEO به آنها پرداخته است.دیدگاهتان را بنویسید