میکرو آندایز سخت چیست؟

میکرو آندایز سخت چیست؟

همانطور که در مطالب پیشین اشاره گردید، آندایز سخت روشی برای افزایش مقاومت به خوردگی و سایش قطعات فلزی قابل آندایز است. این عملیات تحت ولتاژ بالا، زمان بالا و در دمای پایین انجام می­شود. چسبندگی خوب، مقاومت به خوردگی، سایش و سختی بالا این پوشش­ها به زیرلایه، آندایز سخت را به روشی قابل توجه تبدیل کرده است. در روش های متداول آندایز، تخلخل­های موجود در لایه اکسیدی مانعی برای کاربرد این نوع پوشش­ها در مصارف مختلف از جمله تجهیزات پزشکی بوده است. شرکت تاراپوشش موفق به دست­یابی ، روشی نوین جهت کاهش اندازه حفرات و افزایش خواص سطحی بسیار مناسب شده است. این عملیات بعد از انجام آندایز و تحت عنوان میکرو آندایز سخت در شرکت تاراپوشش انجام­ می پذیرد. در حال حاضر، این پوشش منحصر به فرد بر روی قطعات، از جنس آلومینیوم  قابل اعمال می باشد.

خواص پوشش میکرو آندایز سخت

این پوشش اکسیدی سخت تشکیل شده روی آلومینیوم، با توجه به دمای پایین و ولتاژ کاری بالا دارای خواص منحصر به فردی است. دمای پایین باعث کوچکتر شدن تخلخل­های لایه اکسیدی  و همچنین افزایش ضخامت لایه خواهد شد. ولتاژ بالا نیز باعث افزایش هدایت یون­ها و در نتیجه افزایش ضخامت لایه می­شود. این لایه دارای سختی بالا، مقاومت به سایش و مقاومت به خوردگی خوبی است. به علاوه، عملیاتی که  پس از آندایز سخت روی قطعه انجام می­شود باعث دستیابی به سطح صیقلی­ و یکنواخت­تری خواهد شد.

کاربردهای پوشش میکرو آندایز سخت

با توجه به خواص ذکر شده، این پوشش­ها در کاربردهایی که نیاز به جلوگیری در برابر نفوذپذیری مایعات رنگی دارند، انتخاب مناسبی می باشد. یکی از مرسوم­ترین کاربردهای این تکنولوژی، استفاده در تجهیزات پزشکی با جنس آلومینیوم است. با توجه به کاربرد این تجهیزات در اتاق­های عمل ، لازم است که این تجهیزات مقاومت در برابر نفوذ مایعات و عوامل آلوده کننده سطح ، بطور مثال خون را داشته باشند. همچنین لازم است این قطعات قابلیت استریل شدن در اتوکلاو و یا روشهای متداول استریلیزاسیون را داشته باشند. شرکت تاراپوشش با دستیابی به تکنولوژی میکرو آندایز سخت توانسته است نیاز صنعت تجهیزات پزشکی  را در این زمینه تا حد ممکن مرتفع نماید.دیدگاهتان را بنویسید