نکات ایمنی کار با اسیدها

نکات ایمنی کار با اسید ها شامل موارد زیر است:

1- جهت جلوگیری از مشکلات ذخیره سازی مقادیر کمی اسید خریداری کنید.

2-اطلاعات ایمنی محصولات را بخوانید و درب بطری های اسید را محکم ببندید. اگر تشخیص دادید که یک اسید غیرقابل استفاده است  مطابق دستورالعمل آزمایشگاه خود ، آن را دور ریخته و از آن استفاده نکنید (غالباً سطل های مخصوص دفع مواد برای مواد مختلف وجود دارد.) همچین محلول­های اسیدی استفاده شده را به روشی مناسب دور بیندازید.

3- هنگام استفاده از اسیدها از وسایل محافظ (عینک ، روپوش آزمایشگاه و دستکش) استفاده کنید و اجازه ندهید اسیدها با پوست یا چشم تماس پیدا کنند.

4- اگر اسیدها با پوست یا چشم  شما تماس پیدا کرد ، محل را به مدت 20 دقیقه با آب بشویید.

6- قبل از شروع کار با اسیدها مطمئن شوید که آزمایشگاه شما مجهز به دوش اضطراری و چشم­شور (محل های شستوشوی چشم) است.

5- در صورتی که اسیدها روی لباس پاشیده شد ، فوراً لباس خود را تعویض کنید.

6- اسیدها را بدون اطلاع از میزان واکنش پذیری به طور ناگهانی با هم مخلوط نکنید..

7- ترجیحاٌ برای استفاده راحت­­تر، از اسیدهای رقیق استفاده نمائید و جهت رقیق کردن و یا هنگام تهیه محلول ، همیشه اسید را به آب اضافه کنید ، اضافه کردن آب به اسید می تواند بخار اسیدی ایجاد کند و در نتیجه به راحتی می تواند باعث صدمات جدی شود.

8- بررسی کنید که بطری ها در شرایط مناسب قرار بگیرند و آن­ها را در یک کابینت چوبی ذخیره نمائید.

9- اسیدها را جداگانه نگه دارید تا از واکنش های احتمالی جلوگیری گردد.

10- تجهیزات را بعد از استفاده تمیز کنید.

اثرات مخرب اسیدها

11- در صورت بروز نشت اسیدی ، باید سریع و بدون هراس اقدام کنید، ابتدا بی کربنات سدیم (جوش شیرین) را روی آن ریخته و پخش کنید. سپس آن را با یک دستمال کاغذی تمیز کرده و دستمال را دور بریزید. اگر اسید پوست شما به اسید آغشته شد، آن را کاملاً با آب بشویید.

12- اگر نشت حاوی اسید هیدروفلوئوریک (HF) بوده و با پوست شما تماس پیدا کرده باشد ، لازم است که بلافاصله ژل گلوکونات کلسیم استفاده کنید. این به خنثی کردن اسید هیدروفلوئوریک ، متوقف کردن سوختگی و تسکین التهاب پوست کمک می کند.

13- از ظروف سازگار با اسید استفاده کنید.  طیف گسترده ای از مواد مورد استفاده برای ظروف آزمایشگاهی (مانند PVC ، LDPE ، PP و بسیاری دیگر) وجود دارد. اسیدهای مختلف تأثیرات متفاوتی بر روی این مواد خواهند گذاشت. به همین ترتیب ، تعیین اینکه کدام ماده برای ذخیره و انتقال اسید (یا اسیدهای) مورد استفاده شما مناسب خواهد بود ، بسیار مهم است.

به عنوان مثال ، اسید کرومیک (با 10٪ -50٪) می تواند با خیال راحت در LDPE ذخیره شود. با این حال ، اسید استیک (50٪) باید در PP نگه داشته شود.

14- از هود استفاده کنید. یک اقدام ایمنی عالی، انجام کلیه عملیات مربوط به اسید در زیر یک هود است.دیدگاهتان را بنویسید