پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی :
مجموعه ‌ای از فرآیندها است که در آن مواد به ‌صورت کنترل ‌شده ‌ای به یکدیگر پیوند داده می ‌شوند تا یک شی سه ‌بعدی ساخته شود. پرینت سه بعدی یا ساخت افزایشی به فرآیند تولید قطعات سه بعدی از فایل دیجیتالی نیز گفته می شود. این تکنولوژی از طریق کامپیوتر و پرینتر سه بعدی به طور مستقیم منجر به تولید قطعه فیزیکی می شود. یک پرینتر سه بعدی با تشکیل این لایه های دو بعدی بر روی یکدیگر قطعه سه بعدی را تولید می کنند. فرآیند تولید افزایشی یک شی، با قرار دادن لایه های متوالی از مواد اولیه ایجاد می شود و این روند تا تکمیل قطعه ادامه می یابد. ساخت افزایشی به شما این امکان را می دهد تا برای ارائه خدمات پرینتر سه بعدی اشکال پیچیده تر و با استفاده از مواد و زمان ساخت کمتر نسبت به روش های تولید سنتی ایجاد کنید.
اکثر فرآیندهای پرینت سه بعدی نیاز به ساختارهایی جهت پشتیبانی قطعه دارند. این ساختارها که با تراکم کمتری پرینت شده و قابل کندن یا حل شدن می باشند، به عنوان داربست برای جلوگیری از ریزش لایه هایی که زیر آنها لایه دیگری قرار نگرفته، ساخته می شوند. سازه های پشتیبانی پس از اتمام ساخت مدل حذف می شوند.
مدل های سه بعدی نسبت به دیگر ابزار طراحی از سرعت بالاتری برای تولید برخوردار هستند. به دلیل ساخت لایه لایه، نیازی به مواد اضافه نیست چرا که می توان از صفر شروع به ساخت اشیاء کرد و تمامی مواد مورد نیاز را مصرف کرد. از این رو مواد پسماند کمتری تولید شده و در نتیجه هزینه ساخت نیز کاهش می یابد. اما پرینترهای سه بعدی به دلیل هزینه و زمان بالا برای ساخت، برای چاپ با تیراژ بالا مناسب نیستند.
کاربرد پرینتر سه بعدی :
در حال حاضر، چاپگر سه بعدی در بخش های پزشکی، هوافضا ، دندان پزشکی ، تولید و سازه ، صنعت و غیره مورد استفاده قرار گرفته است که سبب تبدیل چاپ سه بعدی به فناوری تجاری شده است.
کاربرد پزشکی :
تولید ایمپلنت‌های ارتوپدی فلزی و پلیمری با پرینتر سه بعدی، تولید مدل‌های آموزشی پزشکی و پروتزهای مختلف دست و پا از کاربردهای مهم و اصلی پرینت سه بعدی در پزشکی است.

پرینت سه بعدی

شکل 1 ) نمونه قلب مصنوعی ساخته شده به کمک پرینتر سه بعدی

دندان پزشکی :
قطعات مورد استفاده در دندان پزشکی می توانند با دقت میکروسکوپیک بر اساس شکل دهان و دندان های بیمار به سادگی و در زمان بسیار کوتاه تولید شوند.
محصولاتی که در زنجیره 3DFAST Dentalتولید می شوند شامل انواع قطعات ارتودنسی شفاف، سرجیکال گاید یا راهنمای جراحی و روکش های موقتی و دائمی است. این زنجیره در زمینه دندانپزشکی شامل مراحل زیر است:
1) اسکن قالب یا آپلود فایل اسکن
2) اسکن قالب تهیه شده از دهان بیمار
3) دیزاین سه بعدی محصول
4) پرینت سه بعدی DLP یا SLM

تولید :
چاپ سه بعدی به دلیل تاثیراتی که بر فرایند های تولیدی می گذارد در مقایسه با بسیاری از تکنولوژی های دیگر یک تکنولوژی در حال توسعه و رشد سریع است . تولید انبوه قطعات از طریق پرینت سه بعدی در تیراژ متوسط، با استفاده از قالب‌های تزریق پلاستیکی امکان پذیر است. هنگامی که یک سازنده قصد تولید قطعات با تیراژ نسبت پایین، در زمان کم را دارد می‌تواند از پرینت سه بعدی برای تولید قالب تزریق پلاستیک استفاده کند. پرینت سه بعدی در فرآیند تولید دارای مزیت هایی است که عبارتند از :
1) رفع سریع تر و ارزان تر اشکالات
2) سرعت بالای تولید
3) کاهش هزینه
4) کاهش خطا
5) آزادی طراحی

پرینت سه بعدی

شکل 3 ) تولید قالب به کمک پرینتر سه بعدیدیدگاهتان را بنویسید