پنج ویژگی منحصر به فرد پوشش اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی PEO

از ویژگی­ های منحصر به فرد این پوشش عبارت است از:

مقاومت به خوردگی بالای پوشش PEO

پوشش­ های PEO عموما برای کاربردها با مقاومت به خوردگی بالا پیشنهاد می­شوند. به ویژه این پوشش  در رابطه با منیزیم و آلیاژهای آن که اغلب مستعد تخریب در محیط­های خورنده­اند صدق می­کند. پوشش PEO تمایل دارد که به شدت به زیرلایه بچسبد و همین چسبندگی بالا به زیرلایه از عوامل پایداری پوشش در شرایط خورنده است. از دلایل دیگر این مقاومت بالا به خوردگی، عدم نفوذ سیال به زیرلایه و قطع رابطه­ ی فلز با محیط خورنده است. همچنین به علت ماهیت پوشش که سرامیکی است این خاصیت تقویت می­گردد.

 

چسبندگی بالای پوشش PEO به زیر لایه

چسبندگی بالای این پوشش به زیر لایه به این سبب است که پوشش PEO پوششی تبدیلی بوده و از اکسید شدن سطح خود زیرلایه ایجاد می­گردد. لذا چسبندگی بسیار بالایی به زیرلایه داشته و در مقایسه با پوشش ­هایی نظیر آبکاری، اسپری پلاسما و غیره نتایج بهتری دارد.

چسبندگی بالا و حفرات بسیار ریز موجود در پوشش، موجب می­شود بستری مناسب برای سایر پوشش­ ها و یا رنگ­ ها به حساب بیاید. استفاده از این پوشش به عنوان عملیات آماده سازی سطحی، موجب جلوگیری از پوسته پوسته شدن رنگ می­شود. از همین رو کاربرد این پوشش به عنوان زیرلایه­ ی رنگ در بدنه­ ی هواپیما متداول شده است.

پیشنهاد مطالعه : اکسیداسیون پلاسمای الکترولیتی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

خواص دی الکتریکی پوشش PEO

پوشش اکسیداسیون پلاسمایی الکترولیتی، یک عایق الکتریکی خوب است. این پوشش برخلاف ضخامت، خواص عایق بودن خود را تا حدود 2000ولت در شرایط جریان AC و DC حفظ می­نماید و خواص دی الکتریک آن همانند آلومینای کریستالی است.

لازم به ذکر است که این خاصیت مطلق نیست و در صورت افزودن نانوذرات رسانا به الکترولیت، خواص رسانایی پوشش ارتقا می­یابد.

سختی و مقاومت به سایش بالای پوشش PEO

مقاومت به سایش پوشش­ ها به سختی اکسید تشکیل شده وابسته است. از طرفی سختی حاصل به نسبت و توزیع تخلخل­ها و چگالی میکروترک­ها در پوشش نیز وابسته است. به طور مثال در مورد آلومینیوم، فاز اکسید ایجاد شده آلومینا است که بعد از الماس از بالاترین سختی برخوردار است. لازم به ذکر است که اگرچه پوشش حاصل از PEO آلومنیوم به علت وجود تخلخل در آن نسبت به بالک آلومینا از سختی کمتری برخوردار است لیکن مقدار این سختی همچنان بالاست و تا 2000 ویکرز نیز می­رسد. از همین­رو به سبب خواص مقاوم به سایش و سختی بالای پوشش، عمر و خواص  پیستون­ها، چرخ­دنده­ ها و همچنین سرسیلندر و لاینرها با پوشش PEO بهبود می­یابد.

پوشش peo
پوشش peo

هدایت حرارتی قابل تنظیم پوشش PEO

هدایت حرارتی کم این پوشش سرامیکی در حال بدون افزودنی، موجب پدید آمدن یک مانع حرارتی مفید در بسیاری از کاربردهای نیازمند مقاومت به شوک حرارتی نظیر سرپیستون، سرسیلندرها و غیره می شود. به عنوان مثال آزمایش­های انجام شده بر پیستون نشان­ دهنده­ ی مقاومت عالی پیستون به شوک و بارهای سیکل حرارتی است. آلومینیوم PEO شده تا دمای بالا (2000درجه سانتی گراد) بدون ترک باقی می­ماند.

به علاوه، این پوشش با اصلاحات الکترولیت و افزودن نانوذرات و ترکیبات خاص می­تواند هدایت حرارتی بالایی داشته باشد. هدایت حرارتی بالا، کاربرد این پوشش را در هیت­ سینک­ های آلومنیومی توسعه داده است. 

 دیدگاهتان را بنویسید