چند کاربرد پوشش های تفلون بخش دوم

چند کاربرد پوشش های تفلون بخش دوم:

همان طور که در مقاله شماره (1) از کاربردهای تفلون گفته شد، تفلون به دلیل خواص منحصر به فرد در زمینه های مختلف پوشش دهی کاربرد گسترده ای دارد که سه مورد دیگر از این کاربردها در این شماره از مقاله شرح داده می شود:

  1. صنایع نظامی

استفاده از پوشش تفلون در صنایع نظامی از لنزهای نظامی و رادارها تا تانک ها و ادوات جنگی گستردگی دارد. رزین های پایه تفلونی می توانند به شکل فیلم نازک و پوشش استفاده شوند. همچنین، می توانند به قسمت های مکانیکی تزریق شوند. رزین های پایه تفلونی مقاومت به خزش، مقاومت به حمله های شیمیایی و سفتی مناسبی دارند که برای سطوح ادوات نظامی در شرایط جنگی مناسب هستند.  پوشش های تفلون حاوی PTFE همچنین نیازمندی یک سطح مناسب در صنایع نظامی را فراهم می کنند. مقاومت به مواد شیمایی خورنده، مقاومت به سرما و گرما شدید، آب گریزی و عدم چسبندگی از ویژگی های یک پوشش تفلون حاویPTFE  مورد استفاده در صنایع نظامی است که در موارد زیر کاربرد دارد:

  • سیستم سوخت پمپ هواپیما
  • سیلندرهای پنوماتیک
  • ابزار تولیدچند کاربرد پوشش های تفلون

شکل 1. کاربرد تفلون در صنایع نظامی.

  1. صنایع هوایی

فضاپیماها و هواپیماها به دلیل اتمسفر زمین در مجاورت خطرات ناشی از دمای پایین و پرتوهای مضر هستند. این شرایط باعث می شود که کارکرد ماشین های مداری فرستنده سیگنال تا حد زیادی مختل شود. مختل شدن سیگنال ها، سیستم الکترونیک معیوب و سختی شرایط باعث شده که سازمان های مربوط به صنایع هوایی مجبور به پرداخت هزینه های زیاد تعمیرات و نگهداری شوند. بهره گیری از فلوئورپلیمرها مانند تفلون که باعث افزایش عمر، کارایی، امنیت و همچنین بهبود سیگنال رسانی می شوند یکی از راهکارهای مناسب بهینه کردن شرایط کاری فضاپیماها است. در ساخت کابل های مورد نیاز در ساخت فضاپیماها از پوشش تفلون استفاده می کنند که باعث انتقال تصاویر به سطح زمین می شوند. در غیر این صورت انسان هرگز قادر به دیدن سطح مریخ نمی شد. به علاوه، وجود تفلون باعث نگهداری ارتباطات ماهواره ها در گردش به دور زمین با بالاترین عملکرد خواهد شد. به طور کلی پوشش تفلون باعث تقویت خاصیت دی الکتریک شده، دما را تا 300 درجه سانتی گراد کنترل می کند و انعطاف پذیری مناسبی برای خم و پیچیده شدن دارد.

چند کاربرد پوشش های تفلون

شکل 2. کاربرد تفلون در صنایع هوایی.

  1. صنایع خودرو سازی

سازندگان خودرو در تلاش هستند که با ساخت قطعات خودرو با مقاومت بیشتری در برابر درجه حرارت بالا و مقاومت در برابر خوردگی، شرایط ایده آل تری ایجاد  کنند.  تفلون شرایطی را فراهم می کند که از اجزای ماشین اعم از اجزای داخلی و خارجی به خوبی مراقبت شود به نحوی که هزینه تعمیرات و نگهداری آن به حداقل ممکن کاهش یابد. فلوئورپلیمرها مانند تفلون، سطحی با اصطکاک کم را فراهم می کند، کارایی و بازدهی را افزایش می دهد و باعث ایجاد مقاومت در برابر محیط خورنده و سخت می شوند. صنایع خودرو سازی از تفلون در موارد زیر استفاده می کنند:

  • سیستم های سوخت شامل خط های سوخت، شلنگ های اتصال، شیرهای مخزن ضد احتراق، سنسورهای تشخیصی پردازنده، حلقه های مهر و موم، رینگ های پیستون، واشرها و سوپاپ ها
  • سیستم های الکتریکی شامل سیم های سنسور اکسیژن، سنسور ترمز، کنترل و تهویه سنسورها، سیم های سیستم ترمز ضد قفل، رادار و سنسورهای تشخیص دهنده نقطه کور
  • سیستم ترمز شامل شلنگ های اتصال ABS، نشانگر سایش لنت ترمز، پوشش روی ترمز و گیره ها
  • قسمت های داخلی و بدنه شامل محور پدال کلاچ و ترمز، دریچه پنجره برق و محافظ های داخلی

چند کاربرد پوشش های تفلون

شکل 3. کاربرد تفلون در صنایع خودرو سازیدیدگاهتان را بنویسید