چند کاربرد پوشش های تفلون (بخش سوم)

چند کاربرد پوشش های تفلون

همان طور که در مقاله شماره پوشش های تفلون بخش اول و کاربرد روش ­های پوشش ­­­دهی تفلون بخش دوم از کاربردهای تفلون گفته شد، تفلون به دلیل خواص منحصر به فرد، در زمینه های مختلف پوشش دهی کاربرد گسترده ای دارد که دو مورد آخر از این کاربردها در این شماره از مقاله شرح داده می شود:

 

  1. صنایع نفت و گاز و انرژی

با افزایش روز افزون جمعیت، نیاز به انرژی باعث رونق صنایع نفت و گاز و انرژی شده است. این صنایع در طراحی و ساخت تاسیسات خود بایستی مقررات ایمنی را رعایت کنند.  این تاسیسات نیازمند روشی هستند که هزینه تعمیرات و نگهداری را کاهش داده و عمر تاسیسات را افزایش دهد. فلوئورپلیمرها مانند تفلون با توجه به خواصی که قبل تر هم بیان شده بود مانند ضریب اصطکاک کم، پایداری شیمیایی و تحمل دما بالا با پوشش روی انواع زیرلایه ها شامل کربن، فولاد، برنج و آلومینیوم می توانند این شرایط را برای تاسیسات نفت و گاز فراهم کنند. از جمله کاربردهای این پوشش درزمینه انرژی، مبدل های حرارتی است که نیاز به تکنولوژی ویژه ای دارند تا باعث کاهش تولید و نشر کربن شوند و در حالی که بازدهی خود را حفظ می کنند باعث بازیابی گرما شوند.

تیوب های فشارتفلونی یک فشار هیدرواستاتیک دراز مدت می توانند فراهم کنند به علاوه اینکه مقاومت به خورگی را تا حد ممکن افزایش می دهند. همچنین، این تیوب ها از آسیب مبدل ها در اثر گرمای شدید جلوگیری می کنند.

 

پوشش دهی تفلون در خطوط انتقال نفت و گاز باعث افزایش بازدهی و کاهش هزینه ها خواهد شد. کاربرد دیگر پوشش تفلون در پوشش دهی سلول های خورشیدی است که باعث افزایش بازدهی و کارکرد این سلول ها خواهد شد.

 

کاربرد تفلون در صنایع نفت و گاز و انرژی.

 

  1. ارتباطات

ساختارهای اطلاع رسانی نیاز به سیستم های ارتباطی دارند که انتقال اطلاعات و حفظ ارتباط مداوم را به خوبی انجام دهند. کیفیت مطلوب عایق کابل ها و سیم ها باعث بازدهی بیشتر انتقال اطلاعات می شود.  فلوئورپلیمرها مانند تفلون به دلیل وزن و ضخامت کمتر با توجه به خاصیت عایق بودن، بهترین گزینه برای پوشش دهی روی کابل های انتقال داده است. این پوشش باعث انتقال بیشتر امواج رادیویی، ارتباط بهتر اینترنت، گیرنده های تلفن همراه و غیره می شود.

 

برقکاران ساختمانی اصولا در ساخت و سازهای اولیه، کابل ها را از طریق سقف ها یا حفره های کف عبور می دهند که در زمان بروز رسانی های بعدی به راحتی و با هزینه کمتری بتوانند استفاده کنند. کابل ها در این زمینه بایستی مقاومت خوبی در برابر اشتعال زایی داشته باشند که خطرات احتمالی تا حد ممکن کاهش پیدا کند که یکی از بهترین راهکارها استفاده از پوشش تفلون است.  مطابق با استاندارد های انجمن ملی حافظت از آتش رزین های تفلونی اشتعال زایی بسیار کمی داشته و بدون هیچ گونه افزودنی امنیت کافی در کاربردهای پرخطر را فراهم می کنند.

 

کاربرد تفلون در زمینه ارتباطات.

 

منبع: teflon

 

 

 دیدگاهتان را بنویسید