چند کاربرد پوشش های تفلون

چند کاربرد پوشش های تفلون 

پوشش تفلون به دلیل فراهم کردن ویژگی هایی مانند ضریب اصطکاک مناسب، مقاومت به سایش، مقاومت شیمایی و توانایی اعمال پوشش روی فلزات و غیر فلزات کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلفی دارد که در ادامه به چند مورد اشاره خواهد شد:

در این مقاله با تاراپوشش همراه باشید

صنایع غذایی

پوشش تفلون در ظروف غذایی نچسب،  قطعه های دستگاه قهوه ساز، ظروف مخصوص ماکروویو، قالب های ساخت موادی مانند پنیر و… کاربرد دارند. این پوشش طول عمر طولانی داشته، مقاومت به حرارت خوبی از خود نشان می دهد و به عنوان سطح نچسب کاربرد دارد. پوشش های تفلون حاوی طیف گسترده ای از قیمت و کیفیت بوده و پاسخگو اغلب نیازهای این صنعت است.

چند کاربرد پوشش های تفلون 

شکل 1. کاربرد پوشش تفلون در ظروف نچسب

صنایع پزشکی

پوشش های تفلون حاوی PTFE در صنایع پزشکی مانند ایمپلنت های ارتوپدی که نیاز به ضریب اصطکاک کم و ومقاومت به سایش بالا دارند و همچنین در پوشش ابزارهایی که نیازمند ورود به بافت های بدن دارند، کاربرد دارد. در واقع کاربرد تفلون تنها محدود به ایمپلنت ها نبوده و از ابزارهای جراحی تا سیم های راهنما کاتترها و ابزارهای درون رگی کاربرد گسترده ای دارد. همچنین، این پوشش بدون فرمولاسیون حاوی اسید در ابزارهای جراحی که بایستی استریل بمانند کاربرد دارد.

چند کاربرد پوشش های تفلونشکل 2. کاربرد تفلون در ابزار پزشکی (کاتتر)

صنایع الکترونیکی

پوشش تفلون علاوه بر خواص ضد سایش و عدم چسبندگی، دارای خاصیت دی الکتریکی است. این مورد سبب شده که پوشش تفلون در کاربردهای عایق الکتریکی مثل نیمه هادی ها، ترانزیستورها، دستگاه های هوشمند، کابل ها و… استفاده شود. علاوه بر خواص و کاربردهای ذکر شده در بالا، این پوشش دارای خواص مقاومت در برابر اشعه UV، ضریب انعکاس کم، انرژی سطحی کم و عدم اشتعال پذیری است. همه این خواص باعث شده که پوشش تفلون استفاده گسترده و فراوانی در همه صنایع پیدا کند که در بخش دوم این مقاله نیز سایر کاربردهای این پوشش منحصر به فرد ذکر خواهد شد.

چند کاربرد پوشش های تفلونشکل 3. کاربرد تفلون در ترانزیستورهادیدگاهتان را بنویسید