چه موادی قابلیت الکتروپولیش دارند؟

چه موادی قابلیت الکتروپولیش دارند؟

همانطور که پیش تر گفته شد، الکتروپولیش یک فرایند الکتروشیمیایی است که با قرارگیری یک آند و کاتد درون حمام الکترولیت و اتصال به نیروی الکتریکی، باربرداری از سطح آند اتفاق می افتد. این فرآیند سبب صیقلی شدن و کاهش رافنس سطح می گردد. این فرایند به طور کلی در صنایع مختلف مانند پزشکی، جواهرسازی، حمل و نقل و غیره کاربرد دارد.  با توجه به تعریف ذکر شده از این فرایند، صرفا مواد رسانا مانند فولاد، آلومینیوم، تیتانیوم، مس، روی، نقره، کبالت و نظایر آن قابلیت Electropolish دارند که هر کدام در جایگاه ویژه خود مورد استفاده و پرطرفدار هستند.

 

الکتروپولیش تیتانیوم و آلیاژهای آن جز، آلیاژهای خاص برای الکتروپولیش دسته بندی می شوند. برای الکتروپولیش تیتانیوم اصولا از محلول های اسیدی استفاده می شود. شرایط کاری و پارامترهای موثر در این فرایند کمی متفاوت ازElectropolishing مواد رایج تر مانند فولاد بوده و کنترل فرایند و میزان باربرداری سطحی مشکل تر خواهد بود. الکتروپولیش تیتانیوم و آلیاژهای آن علاوه بر کاربردهای تزئینی که پرکاربرد هستند در ایمپلنت های پزشکی و دندانپزشکی نیز مورد استفاده هستند. دلیل استفاده از Electropolishing در این کاربردهای پزشکی، کاهش رافنس سطح برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و سایش و دستیابی به سطح آنتی باکتریال است.

همچنین آلیاژهای کبالت- کروم نیز غالبا کاربرد پزشکی دارند که با فرایند الکتروپولیش و بهبود خواص سطحی باعث کاهش ضریب اصکاک و رافنس شده و در ایمپلنت های مفاصل زانو و ران کاربرد دارند. این فرایند برای آلیاژهای پایه کبالت نیز مشکل بوده و نیاز به کنترل دقیق پارامترها دارد.

الکتروپولیش مس  نیز علاوه بر کاربردهای تزئینی در جواهرات و ظروف در صنایع نظامی نیز کاربرد دارد. پولیش دستی مس اگرچه به نسبت فولادها آسان تر است لیکن صافی سطح ایجاد شده با الکتروپلیش به مراتب بهتر از پولیش دستی است و لذا مورد توجه قرار گرفته است.

الکتروپولیش
شکل 2. قطعه مسی الکتروپولیش شده.

 

صفحه شرکت تاراپوشش در لینکدیندیدگاهتان را بنویسید