گالوانیزاسیون چیست؟

گالوانیزاسیون چیست؟

گالوانیزاسیون ( Galvanisation ) یکی از فرایند های پوشش‌دهی با هدف کاهش میزان خوردگی فلزات است. این روش توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه‌ای از فلز محافظ (عموما فلز روی) انجام می‌شود. اساس شکل‌گیری این روش، سری خوردگی گالوانیک عناصر مختلف است که موجب ایجاد یک حفاظت گالوانیکی خواهد شد. در این حالت، پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این روش در سه حالت کاملا متفاوت گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد ( الکتروگالوانیزاسیون) و پاشش روی انجام می‌گیرد. گالوانیزه گرم عموما از روش غوطه وری در حمام مذاب انجام می شود. در حالی که گالوانیزاسیون سرد یک فرایند الکتریکی و الکترولیز است.

خواص پوشش گالوانیزه

پوشش حاصل از سه روش، تفاوت هایی در میزان ضخامت، درخشندگی و صافی سطح و غیره دارند. برای مثال ضخامت لایه گالوانیزه گرم بین 100 تا 130 میکرون است و ضخامت لایه گالوانیزه سرد در حدود 25 میکرون است. سطح پوشش گالوانیزه گرم، مات و کدر و به رنگ طوسی است و سطح یک نواخت و صافی ندارد. اما سطح گالوانیزه سرد، براق و یکنواخت است و قابلیت پوشش بر روی سطوح زنگ زده و بدون سندبلاست را دارد.

در بین روش های ایجاد پوشش گالوانیزه، گالوانیزه گرم به دلایل مختلف بیشترین کاربرد را پیدا کرده است. اصلی ترین علت کاربرد فراگیر گالوانیزه گرم، خوردگی آهن و فولاد در اکثر محیط ها با شرایط مختلف است. در این روش قطعه فولادی در یک حمام مذاب فلز روی غوطه ور می شود. دمای حمام غوطه وری گالوانیزه گرم چیز در حدود 400-500 درجه سانتی گراد است.دیدگاهتان را بنویسید