کاربرد سیمان‌های استخوانی

سیمان‌های استخوانی برای فیکس کردن ایمپلنت‌های استفاده شده در جراحی‌های ارتوپدی برای رفع عیوبی مانند تومورها، شکستگی‌ها، پوکی استخوان و غیره کاربرد دارد. سیمان‌های استخوانی خواص چسبندگی مطلوبی ندارند ولی قفل مکانیکی مناسبی بین استخوان و ایمپلنت ایجاد می‌کند. یکی از کاربردهای اصلی سیمان‌های استخوانی در جراحی‌های ارتوپدی، ترمیم عیوب مهره‌های ستون فقرات است که به روش ورتبروپلاستی (Vertebroplasty) و کیفوپلاستی (Kyphoplasty) انجام می‌شود.

برای انجام عمل ورتبروپلاستی جراح با استفاده از فلوروسکوپ (نوعی دستگاه رادیولوژی کامپیوتری که در اتاق عمل استفاده شده و تصاویر را بر روی مانیتور نشان می‌دهد) یک سوزن بلند را از پشت کمر وارد مهره شکسته شده می‌کند. سیمان استخوانی مایع را به داخل مهره وارد کرده و سوزن را بیرون می‌کشد. سیمان استخوانی در مدت زمان کم به حالت جامد درآمده و مهره را محکم می‌کند. همین استحکام سبب از بین رفتن درد بیمار می‌شود. در ورتبروپلاستی هیچ کوششی در جهت تصحیح تغییر شکل مهره که بر اثر شکستگی ایجاد شده، نمی‌شود و تنها وضعیت به وجود آمده تثبیت و محکم می‌شود. بنابراین در ورتبروپلاستی برعکس کیفوپلاستی تغییر شکل ستون مهره و قوسی که در ستون فقرات بر اثر تغییر شکل مهره ایجاد شده درمان نمی‌شود. به علاوه، ورتبروپلاستی مانع از ایجاد شکستگی‌های مجدد در آینده نمی‌شود. هدف اصلی از انجام ورتبروپلاستی این است که مهره‌ای را که بر اثر شکستگی ضعیف شده با تزریق سیمان قوی کرده و به آن استحکام دهد و همین کار موجب از بین رفتن درد ناشی از شکستگی شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سیمان‌های استخوانی

تزریق سیمان استخوانیشکل 1. تزریق سیمان استخوانی به روش ورتبروپلاستی.

کیفوپلاستی مزایای بیشتری نسبت به ورتبروپلاستی دارد، مانند خطرات کمتر ناشی از نشت سیمان و ترمیم بهتر و افزایش ارتفاع ستون مهره‌ها و بهبودی بیومکانیک ستون فقرات. با ایجاد یک حفره توسط بالون‌های قابل اتساع در مرکز تنه مهره‌ای که از طریق سوزن وارد مهره شده، ارتفاع مهره افزایش داده می‌شود و با باد کردن بالون ارتفاع تنه مهره‌ای را به حدود قبل از شکستگی می‌رساند. سپس سیمان به درون آن تزریق می‌شود البته این کار با فشار کنترل شده و بسیار کمتر نسبت به ورتبروپلاستی انجام می‌شود. این روش می‌تواند ارتفاع از دست رفته و قطر مهره و زاویه کج شدن مهره‌ها را جبران کند به طوری که بتواند انتقال وزن از یک مهره به مهره دیگر را انجام دهد. سیمان استخوانی مورد استفاده در کیفوپلاستی نسبت به ورتبروپلاستی می‌تواند از ویسکوزیته بالاتری برخوردار باشد، زیرا سیمان به داخل حفره تشکیل شده هدایت می‌شود. همچنین از سیمان‌های استخوانی برای رفع عیوب دندانی نیز استفاده می‌شود.

سیمان استخوانیشکل 2. تزریق سیمان استخوانی به روش کیفوپلاستی.

مراحل آماده سازی سیمان

  1.   مخلوط کردن مواد: در این مرحله پلیمر در حلال آن ریخته شده و با همزدن و ترکیب شدن همگن می‌شوند. این فرایند می‌تواند با دست یا به کمک دستگاه‌هایی مانند سانتریفیوژ انجام شود. در این مرحله ویسکوزیته سیمان در حال افزایش است و دانه‌های پلیمر در حلال شروع به حل شدن می‌کنند و توده‌های آن متورم می‌شوند.
  2.   منتظر ماندن: در این مرحله باید منتظر ماند که سیمان از حالت چسبندگی خارج شود. در واقع با گذر زمان توده‌های آن کاملا متورم می‌شود. تست چسبندگی آن نیز با دستکش صورت می‌گیرد. خروج از حالت چسبندگی نشانه اتمام این مرحله است.
  3.   فاز کاری: در این مرحله سیمان شروع به سفت شدن می‌کند و ویسکوزیته آن به سرعت افزایش می‌یابد. طی این مرحله که به پلیمریزاسیون معروف است دمای مجموعه به شدت زیاد می‌شود. باید دقت کرد که سیمان را در موقع مناسب در بدن کار گذاشت. اگر سیمان هنوز ویسکوزیته کمی داشته باشد و رقیق باشد و در بدن قرار گیرد خون در آن نفوذ کرده و بافت آن را نابود می‌کند. در نتیجه سیمان باید قبل از سفت شدن کامل و درست موقعی که به یک حد مطلوبی از ویسکوزیته رسید، در بدن کار گذاشته شود.
  4.   سخت شدن: در این مرحله ایمپلنت قرار داده شده و سیمان هم به آن اضافه شده است. در طی این مرحله سیمان به تدریج شروع به سرد شدن می‌کند و تا دمای طبیعی بدن خنک شده و سفت‌تر می‌شود تا کاملا به استحکام لازم برسد.

مخلوط کردن موادشکل 3. مرحله مخلوط کردن مواد.دیدگاهتان را بنویسید